Biogazowy potencjał w centrum klimatycznych ambicji UE – EBA apeluje o konkretne cele na 2040 r

enerad.pl 18 godzin temu

UE stawia na neutralność klimatyczną. Biogaz ma odegrać kluczową rolę

Nowy cel zaproponowany przez Komisję Europejską – redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90% do 2040 r. względem poziomu z 1990 r. – to krok milowy w unijnej polityce klimatycznej. EBA, reprezentująca sektor biogazowy, z zadowoleniem przyjęła tę decyzję, wskazując, iż głębokie ograniczenie emisji we wszystkich sektorach jest zarówno konieczne, jak i możliwe do osiągnięcia.

Organizacja podkreśla, iż biogazy – jako odnawialne i produkowane lokalnie źródła energii – są wyjątkowo predestynowane do wspierania tej transformacji. Już dziś dostarczają one 22 mld mł odnawialnego gazu do europejskiej sieci, a dzięki planowanym inwestycjom prywatnym o wartości 28 mld euro potencjał ten może wzrosnąć do 101 mld mł do 2040 r. – co odpowiada ponad 80% obecnego zużycia gazu w UE.

Brakuje politycznego uznania – EBA apeluje o konkretne cele

Mimo ogromnych możliwości, sektor biogazów pozostaje niedoceniony w unijnych politykach energetycznych i klimatycznych. W odpowiedzi na ten brak, EBA opublikowała Roadmap towards 2040, w której apeluje o wyznaczenie celu 100 mld mł biogazu do 2040 r. oraz uruchomienie Europejskiej Karty Biogazów jeszcze w 2025 r. Zdaniem organizacji te działania są niezbędne, by sektor mógł pełnić strategiczną rolę w realizacji celów klimatycznych UE po 2030 r.

Biogazy i wychwyt CO₂ – niewykorzystany potencjał dla neutralności klimatycznej

W propozycji KE duże znaczenie przypisano technologiom usuwania dwutlenku węgla. Biogazy oferują w tym zakresie szczególny potencjał – EBA prognozuje, iż do 2027 r. sektor stanie się liderem w zakresie bio-CCS (wychwytu biogenicznego CO₂) w Europie. Szacowany potencjał techniczny wychwytu dwutlenku węgla z instalacji biometanowych może sięgnąć 89 mln ton CO₂ rocznie do 2040 r., co stanowiłoby znaczącą część celu UE (344 mln ton rocznie).

W związku z tym EBA postuluje wyznaczenie unijnego celu w zakresie wychwytu biogenicznego CO₂ oraz stworzenie sektorowej mapy drogowej dla zrównoważonego zarządzania węglem. Taki kierunek działań zapewniłby przewidywalność inwestycyjną i wsparł transformację w kierunku neutralności klimatycznej.

Zobacz również:
  • Polska biogazownia z unijnym wsparciem. Projekt AMBASSADOR z dofinansowaniem prawie 8 mln euro
  • IEA: Biogaz i biometan mogą zaspokoić 25% globalnego popytu na gaz ziemny
  • 850 mln zł z KPO na rozproszoną energetykę w gminach – biogazownie i sieci dystrybucyjne wśród priorytetów

Źródło: EBA

Idź do oryginalnego materiału