Bezpieczeństwo gospodarcze, głupcze! – RPN 5/2024

3 tygodni temu

Przed nami kolejny rok niepewności i zmian. Stary porządek się chwieje, a my już zastanawiamy się, jaki będzie świat po kolejnym przemeblowaniu. To rzeczywistość, w której Donald Trump rozpoczyna drugą kadencję i wytacza nową wojnę handlową, w której wciąż trwa wojna w Ukrainie, a Polska przygotowuje się do wyborów prezydenckich, jednocześnie przewodnicząc Radzie Unii Europejskiej.

To wszystko uświadamia nam, jak istotne jest bezpieczeństwo gospodarcze i jak bardzo brakuje nam przygotowania na czasy chaosu i narastających napięć. Konieczne jest opracowanie skutecznej strategii bezpieczeństwa narodowego. O tym w tekście-manifeście „Bezpieczeństwo gospodarcze: Partnerstwo poparte siłą” piszą Magdalena Jakubowska, Tomasz Kasprowicz i Wojciech Przybylski.

Na kanwie tego artykułu stworzyliśmy ankietę, w której eksperci i ekspertki odpowiadają na pytanie: Jak poprawić bezpieczeństwo gospodarcze Polski?

Bezpieczeństwo to dziś również technologie cyfrowe. O sztucznej inteligencji, wynikających z niej zagrożeniach oraz o nierównościach z noblistą Josephem E. Stiglitzem rozmawiała Aleksandra Wójtowicz.

Ponadto Jan Farfał analizuje przyszłość Europy w dobie rywalizacji geostrategicznej, Piotr Bieniuszys porusza temat walki zamiast handlu, Alicja Bachulska zastanawia się, czy Polskę stać na przyszłość na chińskich warunkach, a Marcin Jerzewski, pisząc o półprzewodnikach i ananasach, opisuje tajwańską strategię bezpieczeństwa i rozważa, czy może być ona lekcją dla Polski.

Jak zawsze, poza nowymi artykułami, przypominamy również najlepsze teksty autorek i autorów piszących dla nas w 2024 roku. Wśród nich: Paweł Knut, który wiosną poruszał temat związków partnerskich, Maciej Makselon analizujący kwestie językowe, Andrzej Leder zastanawiający się nad przyszłością kultury rosyjskiej, Magdalena Góra pisząca o priorytetach Unii Europejskiej, a także wiele innych tekstów dotyczących rodziny, stosunków z Rosją, przyszłości UE i relacji międzypokoleniowych.

Jak co roku przypominamy także teksty Marcina Króla – założyciela i wieloletniego redaktora naczelnego naszego pisma.

Idź do oryginalnego materiału