Belgia wycofuje się z energetyki jądrowej

13 godzin temu

Belgia utrzymuje działanie swoich elektrowni jądrowych. W czwartek parlament krajowy w Brukseli zagłosował zdecydowaną większością głosów za przyjęciem ustawy wprowadzonej przez rząd prawicowego nacjonalisty Barta De Wevera, mającej na celu przedłużenie okresu eksploatacji istniejących reaktorów jądrowych. Ponadto państwo ma uruchomić dodatkowe reaktory. Obecnie w Belgii działają cztery reaktory: dwa w elektrowni jądrowej Doel na granicy z Holandią i dwa w elektrowni jądrowej Tihange niedaleko Liège, oddalonej o około 50 kilometrów w linii prostej od granicy z Niemcami. Pierwotnie planowano, iż reaktory, które działają od dziesięcioleci, zostaną zamknięte w tym roku.

Poprzedni rząd podjął już decyzję o przedłużeniu okresu eksploatacji reaktorów Tihange 3 i Doel 4 w związku z kryzysem energetycznym wywołanym wojną na Ukrainie; oba zostały uruchomione w 1985 r. Francuska firma energetyczna Engie zgodziła się w marcu na dalszą eksploatację obu reaktorów przez następne dziesięć lat.

Dwa pozostałe reaktory, Tihange 1 i Doel 2, działają od prawie 50 lat i miały zostać wyłączone pod koniec roku. Przyjęte prawo pozwala na legalną kontynuację działalności, ale rząd będzie musiał gwałtownie znaleźć partnera do współpracy.

Energia jądrowa znów w modzie

Belgijski minister energii Mathieu Bihet (33) ogłosił, iż przeprowadzi rozmowy z operatorem Engie. Nie jest jednak jasne, czy spółka zamierza zawrzeć kolejną tego typu umowę. „Energia jądrowa nie jest już częścią strategii Grupy Engie” – powiedział w czwartek agencji AFP rzecznik firmy.

Energetyka jądrowa znów zyskuje na popularności w UE w obliczu kryzysu energetycznego wywołanego wojną na Ukrainie i celami klimatycznymi. Dodatkowe zakłady mają powstać m.in. we Francji i Szwecji. Włochy chcą po raz pierwszy od dziesięcioleci zbudować własną elektrownię jądrową. W Niemczech natomiast wycofywanie energii jądrowej jest kontynuowane.

Rząd Belgii chce również wykorzystać energię jądrową do osiągnięcia celów klimatycznych UE. „Musimy zwiększyć udział energii jądrowej w naszym miksie energetycznym, aby wytwarzać energię elektryczną wolną od CO₂” – powiedział minister Bihet w czwartek w stacji radiowej Bel-RTL.
Idź do oryginalnego materiału