Bateria nowej generacji: bezpieczeństwo przede wszystkim
Atmoce, producent mikroinwerterów i systemów magazynowania energii z Holandii, wprowadził na rynek nową baterię litowo-żelazowo-fosforanową (LFP) przeznaczoną do zastosowań domowych.
Urządzenie wyróżnia się napięciem znamionowym prądu stałego wynoszącym 26,5 V i maksymalnym napięciem 28,8 V. Taka konstrukcja klasyfikuje baterię jako system extra low voltage (ELV), co znacząco redukuje ryzyko porażenia prądem.
System M-ELV ogranicza zagrożenia elektryczne przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności – 90% sprawności w obiegu AC i 96% w obiegu DC.
Kompaktowe wymiary, duża moc
Nowy produkt Atmoce cechuje się zwartą budową – jego wymiary to 830 mm × 480 mm × 195 mm, a masa wynosi 73,5 kg. Bateria oferuje maksymalną moc wejściową 3,75 kVA oraz moc wyjściową 5 kVA. Stopień ochrony IP66 gwarantuje odporność na pył i wodę, co umożliwia instalację zarówno na ścianie, jak i na podłodze.
Zobacz również:
Elastyczność i skalowalność do 126 kWh
System został zaprojektowany z myślą o różnorodnych scenariuszach użytkowania. Obsługuje instalacje jedno- i trójfazowe, a także może pracować jako samodzielne źródło energii. Modułowa konstrukcja pozwala na łatwe skalowanie pojemności – od podstawowego poziomu 7 kWh do maksymalnie 126 kWh.
Pojemność znamionowa baterii wynosi 280 Ah. Atmoce zapewnia, iż żywotność urządzenia sięga 10000 cykli ładowania i rozładowania, co przy standardowym użytkowaniu może przekładać się na ponad 15 lat eksploatacji. Tyle też wynosi gwarancja producenta.
Premiera na targach branżowych
Oficjalna premiera M-ELV Battery miała miejsce podczas targów BEPOSITIVE w Lyonie, które realizowane są w dniach 25–27 marca 2025 roku. Kolejne prezentacje zaplanowano na Solar Solutions Bremen (26–27 marca) oraz Solar & Storage Live w Londynie (2–3 kwietnia). System będzie prezentowany m.in. na stoisku Midsummer w Londynie.
Atmoce zachęca do odwiedzenia stoisk i bezpośredniego zapoznania się z technologią, która – jak podkreśla producent – „umożliwia tworzenie bezpieczniejszych, inteligentniejszych i bardziej wydajnych systemów energetycznych”.
Źródło: Atmoce