Arcybiskup – zwolennik tęczowego lobby będzie wizytować tradycyjne bractwo kapłańskie

1 miesiąc temu

Według pracującej w Watykanie katolickiej dziennikarki Diane Montagny, w duecie biskupów delegowanych do przeprowadzenia wizytacji w Bractwie Kapłańskim Świętego Piotra, jest irlandzki hierarcha Diarmuid Martin, wielokrotnie wypowiadający się w sprzeczności z nauczaniem Kościoła w odniesieniu do kwestii rodziny i małżeństwa.

Bractwo (FSSP) powstało w 1988 roku i skupia kapłanów pragnących odprawiać Mszę trydencką w porozumieniu z Watykanem. We wrześniu poinformowało, iż oczekuje na „inspekcję” urzędników Stolicy Apostolskiej.

„Wizyta ta nie ma związku z żadnymi problemami Bractwa, ale ma na celu umożliwienie Dykasterii poznania nas, naszych poczynań, sposobu życia, aby móc udzielić nam wszelkiej potrzebnej pomocy” – brzmiał fragment komunikatu.

„Oświadczenie to uznano za niepokojący znak możliwych represji papieża Franciszka wobec FSSP, ponieważ poprzednie wizyty apostolskie w tradycyjnych wspólnotach i u duchowieństwa, w tym biskupa Josepha Stricklanda, Franciszkanów Niepokalanej oraz Karmelitów z Fairfield, zakończyły się represjami wobec nich” – skomentował portal Life Site News.

Liczące blisko 370 księży Bractwo podlegało przez lata papieskiej Komisji Ecclesia Dei. Po jej likwidacji przez Franciszka nadzór nad zgromadzeniem prowadzi Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Portal Life Site News wylicza szereg wypowiedzi arcybiskupa Martina świadczących o tym, iż nie do końca jest mu po drodze z katolickim nauczaniem. Charakterystyczne, iż rozdźwięk ten pojawia się szczególnie często w odniesieniu do homoseksualizmu oraz pokrewnych przejawów dezorientacji płciowej.

W 2005 roku w wywiadzie dla The Tablet hierarcha stwierdził, iż „nie skreśla się kandydata do kapłaństwa tylko dlatego, iż jest gejem”.

W 2016 roku, przemawiając w kontekście zbliżającego się Światowym Spotkaniem Rodzin w 2018 r., Martin wyraził przekonanie, iż katolicy nie mogą „pozwolić sobie na uwikłanie się w próby tworzenia definicji rodziny”. Jego zdaniem, obecność w naszej rzeczywistości rozmaitych wartości kulturowych determinuje to, iż rodziny „nie da się zdefiniować w prosty sposób”.

Rok później irlandzki hierarcha uznał Wielki Tydzień oraz Wielkanoc za dobry moment do potępienia Kościoła za „surowe wykluczenie” oraz „osądzające” traktowanie „osób homoseksualnych” w „różnych okresach w historii, i nie tylko w odległej przeszłości”.

W 2019 roku abp Martin skrytykował obrońców życia protestujących przed kliniką aborcyjną po zalegalizowaniu na Zielonej Wyspie zabijania nienarodzonych dzięki kampanii finansowanej przez krwawego „filantropa” George’a Sorosa.

Do listy wątpliwych „osiągnieć” świeżo upieczonego wizytatora dopisać trzeba też wydany przez niego zakaz publikacji książki biskupa Athanasiusa Schneidera na temat ideologii LGBT.

Bractwo kapłańskie Świętego Piotra działa w prawie 150 diecezjach, odprawia Mszę świętą trydencką w prawie 250 miejscach. Prowadzi 48 parafii personalnych na całym świecie, a także dwa seminaria – w amerykańskiej Nebrasce oraz na terenie Niemiec.

Drugim wizytatorem będzie emerytowany arcybiskup francuskiego Tours, Bernard-Nicolas Aubertin.

Źródło: Life Site News

RoM

Idź do oryginalnego materiału