Agrofotowoltaika – szybki zwrot i niskie rachunki

davinci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: pvpi luty 2023


Wyliczenia oparte na najnowszych danym mówią choćby o okresie krótszym niż 2 lata!

Jakich rozwiązań mogą szukać rolnicy, aby oszczędzać na rachunkach, a jednocześnie ze świadomością, iż będą to rozwiązania ekologiczne, pewne i korzystne długoterminowo? Z pewnością warto zwrócić uwagę na agrofotowoltaikę, czyli rozwiązania technologiczne, logistyczne i finansowe opracowane z myślą o rolnikach i ich zapotrzebowaniu.

Fotowoltaika dla rolnika – czy się opłaca?

Społeczność rolnicza w Polsce w tej chwili to 1,3 mln gospodarstw, z czego wielopowierzchniowych – czyli takich powyżej 100 ha, jest ok. 13 tysięcy. Zużycie energii elektrycznej w takich miejscach jest ogromne zarówno w gospodarstwie o profilu hodowlanym jak i sprofilowanym na uprawy. Po bardzo dużym wzroście rachunków za energię elektryczną w ostatnim roku, a także w związku z inflacją, wzrostem cen nawozów i paliwa, rolnicy nie są w łatwej sytuacji. Z pewnością na pierwszy ogień z pomocą przychodzi produkowanie energii ze słońca.

Eksperci Da Vinci Green Energy opracowali indeks opłacalności fotowoltaiki z magazynem energii dla przeciętnej wielkości polskiego gospodarstwa rolnego.

Fotowoltaika dla rolników – dofinansowanie

Przyjmując założenie, iż takie gospodarstwo rolne zużywa rocznie 30 000 kWh, niezbędna jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 25,92 kWp. Aby w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje zielona energia, i rozliczać ją w najkorzystniejszy ze sposobów, warto dołożyć magazyn energii o mocy 13,1 kWh.

Kiedy już właściciel gospodarstwa rolnego zdecyduje się na taką konfigurację produktów opartych na OZE, może wnioskować o dofinansowanie w ramach programu “Poddziałanie 4.1.3 Modernizacja gospodarstw rolnych – w obszarze zielona energia w gospodarstwie”. Jednym z warunków otrzymania dofinansowania jest kompleksowe podejście do inwestycji i zamontowanie instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii.

Fotowoltaika dla rolnika – PVPI

Cena instalacji o parametrach wyżej opisanych, z uwzględnieniem dofinansowania wyniesie wówczas 70 427,08 zł. Czas zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną w połączeniu z magazynem energii, przy skorzystaniu z dofinansowania, wyniesie niecałe 2 lata! kilka inwestycji zwraca się w tak ekspresowym tempie!

Warto zainteresować się rozwiązaniami fotowoltaicznymi nie tylko ze względu na ceny energii, choć zdecydowanie to jedna z większych korzyści, ale też podpatrzeć nowości na rynku tych rozwiązań, które spełniają wiele dodatkowych funkcji. Jak na przykład ustawienie instalacji pv nad uprawami, które wymagają zacienienia, ochrony przed i wiatrem, poprowadzenie systemu nawadniającego jednocześnie z konstrukcją pod panele fotowoltaiczne czy też systemy pv rozkładane wzdłuż kanałów melioracyjnych.

Wyliczenia i źródła danych:

Idź do oryginalnego materiału