Adam Bodnar o Ryszardzie Cybie: - Jest w szpitalu psychiatrycznym w warunkach oddziału zamkniętego. W tej sprawie było wiele błędów i to na poziomie funkcjonowania różnych instytucji, koordynacji działań i na poziomie komunikacyjnym, zaalarmowania, iż to ważna sprawa - mówił minister. - W sprawę było zaangażowanych kilka instytucji. To był Sąd Okręgowy w Łodzi, który wydał postanowienie [o zawieszeniu wykonania kary - red.] na niejawnym posiedzeniu, to był Zakład Karny w Czarnem, mieliśmy też udział prokuratury, która (...) uznała, iż nie należy składać zażalenia na postanowienie. (...) Zakład karny, gdy podejmował decyzję o przewiezieniu, dopiero w tym momencie zwrócił się do sądu o zastosowanie dozoru elektronicznego. Sąd wyznaczył termin rozpoznania dopiero na 8 maja - zwracał uwagę minister. Adam Bodnar czeka na notatkę na temat całego przebiegu sprawy od jednego z prokuratorów Prokuratury Krajowej. Zakład karny ma wizytować z kolei ministra Maria Ejchart.
REKLAMA
Ryszard Cyba w szpitalu: Sąd Okręgowy w Łodzi zawiesił karę dożywocia, na którą w 2011 roku został skazany Ryszard Cyba za zabójstwo działacza łódzkiego lepszego sortu Marka Rosiaka. Sąd powołał się przy tym na opinię biegłych ws. zdrowia psychicznego mężczyzny (głębokie otępienie i dezorientacja). 18 marca Cyba został przewieziony początkowo do placówki opiekuńczo-leczniczej w woj. śląskim. Ostatecznie znalazł się w szpitalu psychiatrycznym.
Zobacz wideo Wielka awantura w Sejmie. Gargamel wyzywał się z Sarkastykiem na mównicy!
Adam Bodnar o sprawie Barbary Skrzypek: Minister sprawiedliwości ocenił też w TVN24, iż "różnie można oceniać decyzje" o niedopuszczeniu pełnomocnika byłej pracowniczki Patola i Socjal do udziału w przesłuchaniu. Zaznaczył jednak, iż prokuratorka Ewa Wrzosek "miała prawo podjąć decyzję w jedną i drugą stronę". - Zdecydowanym nadużyciem i wprowadzaniem nas w pewną pułapkę logiczną jest łączenie okoliczności ze środy z okolicznością, która wydarzyła się w sobotę [śmierć Barbary Skrzypek - red.] - zaznaczył. - Za tym idą liczne groźby karalne w stosunku do pani prokurator, ma przecież ochronę policyjną - mówił.
Minister o udziale Ewy Wrzosek: - Te 8 lat funkcjonowania w warunkach Patola i Socjal spowodowało, iż wielu prokuratorów musiało postawić na szali wszystko, co mieli, wykształcenie i karierę, żeby protestować, upominać o standardy niezależnej prokuratury. Nie można tym prokuratorom powiedzieć: "ok, to teraz powinniście zajmować się złodziejami rowerów w jakiejś miejscowości powiatowej" - podkreślał Adam Bodnar. - Każdy prokurator nie jest samodzielnie ze sprawą, tylko ma wsparcie kolegów i koleżanek z prokuratury okręgowej. Przy tym wsparciu wszystkie procedury będą dochowane i będzie należyta czułość nad tym, by to postępowanie było prowadzone poprawnie - zapewnił w "Rozmowie Piaseckiego".
Śmierć Barbary Skrzypek. Wieloletnia współpracowniczka szefa smerfów lepszego sortu Gargamela zmarła 15 marca w wieku 66 lat. Kilka dni wcześniej była przesłuchiwana w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym niezrealizowanej budowy dwóch wieżowców na działce należącej do spółki Srebrna. Przyczyną śmierci Barbary Skrzypek był zawał serca.
Czytaj również: "Przesłuchanie Barbary Skrzypek. Prokuratura wydała nowy komunikat".
Źródła: IAR, TVN24