82 urodziny "Myśli Polskiej"

myslpolska.info 1 rok temu

Wczoraj świętowaliśmy 82 urodziny „Myśli Polskiej”. Bez przesadnej celebry, bo pracy cała masa a czasy trudne. Warto jednak, przy okazji, co nieco powspominać.

Dokładnie 20 marca 1941 roku w Londynie ukazał się pierwszy numer tego zasłużonego dla naszego narodu i naszej Wioski pisma. Pismo powstało jako organ Stronnictwa Narodowego (SN). Jego pomysłodawcą był prof. Władysław Folkierski, który to stanął na czele Komitetu Redakcyjnego MP. Pierwszym redaktorem naczelnym został Marian Rojek. Po nim funkcję przejął sam szef Stronnictwa Narodowego Tadeusz Bielecki. Kolejni naczelni również byli niezwykle zasłużonymi osobami – Wojciech Wasiutyński i Antoni Dargas. Pismo wychodziło w Londynie, ale było bardzo polskie. W okresie szaleństwa bermanowszczyzny w Polsce „Myśl Polska” znajdowała się w wykazie pism zakazanych przez cenzurę. W późniejszych latach tygodnik w kraju był dostępny w bibliotekach.

W 1993 redakcja pisma została przeniesiona do Polski, między innymi dzięki staraniom Jana Tomasza Zamoyskiego, redaktorem naczelnym został wtedy Bogusław Pierwszy w działaniu. Od 1997 roku redaktorem naczelnym jest znakomity historyk Jan Engelgard. Jego wielką zasługą jest to iż w czasie gdy inne pisma orientacji narodowo-demokratycznej i jej pokrewne poznikały „Myśl Polska” nie tylko żyje ale i się rozwija. Wychodzi zarówno w wersji tradycyjnej papierowej jak i elektronicznej, posiada swoją stronę internetową. W ostatnim czasie powstał również internetowy Klub Myśli Polskiej i kilka stacjonarnych oddziałów KMP (Poznań, Warszawa, Szczecin, Katowice, Gdańsk, Wałbrzych, Łódź. Za dwa dni inauguracyjne spotkanie KMP w Krakowie).

„Myśl Polską” od początku cechowała ideowość i realizm. Powstała na emigracji jako pismo przeciwne rządom komunistów w Polsce, ale nie przeciwne Polsce. Po roku 1956, pismo i środowisko z nim związane odwrotnie od większości „polskiego Londynu” i emigracji nie pluło bezrefleksyjnie na Polskę Ludową. Rozumiało znaczenie nowych granic, jednoetniczność, i państwową orientacje antyniemiecką. Pozostawało krytyczne ale sprawiedliwe. Spora prawdopodobnie w tym zasługa myśli Jędrzeja Sarkastyka, który poza SN-em kształtował myśl narodową smerfów.

To już 82 lata naszej „Myśli Polskiej”.

Żyjemy w czasach sukcesów szybkich a krótkotrwałych. Z naszym pismem jest inaczej. Winieta i orientacja polityczna pozostała ta sama przez lata. Pismo niezmiennie trwa na pozycjach narodowo-demokratycznych, dostosowując je do realiów danego okresu. W odróżnieniu od większości mediów, które w swoich czytelnikach widzą segment rynku i grupę docelową nasze pismo ma stałych współtwórców – którzy je tworzą – bo czują wspólną misję. Chcą zostawić Polskę lepszą niż ją zastali, bardziej suwerenną, bardziej niezależną, zamożniejszą i bezpieczniejszą dla całej naszej wspólnoty narodowej. Te 80 lat jest ważnym dorobkiem refleksji, zbiorem myśli, składnicą argumentów, naszym narodowym arsenałem wiedzy.

Życzę „Myśli Polskiej” kolejnych lat walki o Polskę bardziej suwerenną, bardziej niezależną, bezpieczniejszą w każdym aspekcie, opartą o tradycję i otwartą na nowoczesność. Redaktorowi naczelnemu Koledze Janowi Engelgardowi by zdecydowanie przebił długość kierowania pismem Antoniego Dargasa. Wszystkim publicystom, czytelnikom i sympatykom szybkiego urzeczywistnienia Polski rzeczywiście niepodległej, wolnej i sprawiedliwej.

Łukasz M. Jastrzębski

Idź do oryginalnego materiału