800 plus, a oprócz niego jeszcze 1100 złotych? O tym niepopularnym dodatku rodzice wiedzą niewiele

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot.istockphoto.com/photo_Pawel


Rodzicu, czy wiesz, iż możesz mieć szansę otrzymać dodatkowe 1100 złotych na pociechę, i to choćby pełnoletnie? Co więcej, to wsparcie można pobierać razem ze świadczeniem 800 plus. Co to za świadczenie i kto konkretnie może z niego skorzystać? Wyjaśniamy.
Rodzice w Polsce mogą skorzystać z wielu form wsparcia finansowego - 800 plus, becikowe, kosiniakowe, 300 plus czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. A co z rodzicami, którzy pracują za granicą? Ci również mają szansę na świadczenia. Jednym z nich jest niemieckie Kindergeld, które można pobierać wraz z polskim 800 plus, choć do pewnego stopnia. Jak to możliwe? Zobaczcie sami.


REKLAMA


Zobacz wideo
Jaką mamą jest Patrycja Sołtysik? Zdradza, co powiedziała jej doradczyni laktacyjna, co odmieniło jej podejście do macierzyństwa. "Możesz się mylić"


Dodatek dyferencyjny w 2024 roku. Można go otrzymać choćby na pełnoletnie pociechy
Czym jest dodatek dyferencyjny? Jak podaje serwis Infor.pl, jest to wyrównanie między wysokością polskiego świadczenia 800 plus, a niemieckiego Kindergeld, które wynosi w tej chwili 250 euro, czyli około 1116,35 złotych. Przy czym dodatek dyferencyjny mogą dostać tylko te osoby, które w Polsce pobierają już 800 plus. Wówczas otrzymają dodatkowo około trzystu złotych. Inaczej jest w przypadku rodziców, którzy zaczęli pobierać Kindergeld i chcieliby złożyć wniosek o przyznanie również 800 plus - niemieckie świadczenie jest wyższe niż polskie, więc w tym przypadku wyrównanie nie zostanie wypłacone, bo wyniosłoby po prostu zero złotych. Przy czym w przypadku Kindergeld, rodzice mogą starać się o przyznanie świadczenia za sześć miesięcy wstecz, i co za tym idzie, otrzymać całkiem spore wyrównanie, gdy wsparcie zostanie jednak przyznane.


Dodatek dyferencyjny w 2024 roku. Te warunki trzeba spełnić, aby otrzymać Kindergeld
A co trzeba zrobić, aby móc pobierać niemieckie świadczenie na pociechy? Przede wszystkim rodzice muszą legalnie pracować w Niemczech przez przynajmniej sześć miesięcy oraz spełnić następujące warunki:


podlegać w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (pracując tam przynajmniej 183 dni w roku i zarabiając 90 procent całego dochodu),
mieć centrum interesów życiowych i gospodarczych w Polsce (lub innym kraju UE) i zarazem podlegać obowiązkowi podatkowemu w Niemczech.


Poza tym warunki muszą spełnić też dzieci. Są one następujące (należy spełnić przynajmniej jeden z nich):


są niepełnoletnie,
mają od 18 do 21 lat i są bezrobotne, bądź ich dochody nie przekraczają 8000 euro rocznie,
mają od 18 do 25 lat oraz studiują bądź odbywają praktyki zawodowe, przy czym nie pracują więcej niż 20 godzin w tygodniu - priorytetem ma być nauka.


Trzeba też pamiętać, iż studia bądź praktyki zawodowe trzeba udokumentować odpowiednimi zaświadczeniami. Co więcej, jeżeli dziecko po ukończeniu jednej praktyki rozpocznie następną, to kindergeld wciąż jej przysługuje.
Idź do oryginalnego materiału