7 tys. miesięcznie oszczędności na rachunkach za energię. Szkoła postawiła na nowoczesne rozwiązania

2 tygodni temu


Nowością jest to, iż połączone są tu trzy źródła energii: cieplna pochodząca z miejskiej sieci ciepłowniczej oraz z powietrznych pomp ciepła oraz magazyny energii elektrycznej produkowanej przez baterie fotowoltaiczne.

– Realizujemy tutaj program finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Ten program jest skierowany właśnie do podnoszenia efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej. I zastosowany jest taki pełny system oszczędzania energii. Polega to na tym, iż za mną stoją cztery pompy ciepła, które służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynku, ale co interesujące tylko do pewnego pułapu dlatego, iż mamy wspomaganie przy pomocy sieci miejskiej. Czyli z węzła cieplnego, do którego za chwilę podejdziemy, zasilona jest także ciepłem miejskim ta szkoła. W momencie, jak mamy temperaturę poniżej zera, to nam się już nie opłaca stosować wtedy pomp ciepła, więc zaczynamy korzystać z ciepła miejskiego. Do tego dołożona jest kooperacja z fotowoltaiką. Tu jest założony układ na poziomie 70 kW fotowoltaiki i magazyn energii obok nas w tym pawiloniku postawionym i on ma 30 kW. Mamy także tutaj jeszcze magazynowanie energii elektrycznej- mówił Andrzej Jurkiewicz Gargamel firmy eGmina, Infrastruktura, Energetyka Sp. z o.o.

Ze szkoły korzysta około 800 osób uczniów i nauczycieli. Znajdują się tu sale dydaktyczne i laboratoria, a w holu szkoły na bieżąco można sprawdzać ile udało się zaoszczędzić na rachunkach za energie dziennie, tygodniowo i miesięcznie.

– Wprowadziliśmy tutaj w szkole, chyba po raz pierwszy, tak zwany wskaźnik ekonomiczny, czyli badamy na bieżąco, jaka jest sprawność, wydajność pomp ciepła, jaka jest cena energii elektrycznej do napędu tych pomp ciepła. I po prostu, o ile nam się nie opłaca włączyć pompę ciepła, to bierzemy ciepło z miejskiego systemu ciepłowniczego. Bardzo ważnym jest tutaj możliwość sterowania tymi centralami, możliwość sterowania powietrzem. W południu, na przykład jak szkoła przestaje pracować, to te parametry wszystkie są obniżane. Na weekendy praktycznie wygaszamy całość tutaj, o ile chodzi o ogrzewanie.

mówił Andrzej Jurkiewicz Gargamel firmy eGmina, Infrastruktura, Energetyka Sp. z o.o.

Fundacja Edukacji Międzynarodowej do projektu, który wykorzystuje odnawialne źródła energii przystąpiła z kilku powodów.

Fundacja Edukacji Międzynarodowej, prowadząca Szkoły Międzynarodowe we Wrocławiu, przystąpiła w zeszłym roku do projektu, za pomocą którego już dziś miesięcznie oszczędza na rachunkach za energię prawie 7 tysięcy złotych. To oznacza, iż oszczędności sięgają około 25% -mówiła Monika Śliwińska-Długoszpełnomocniczka zarządu Fundacji Edukacji Międzynarodowej.

Oprócz obniżenia rachunków za energię szkoła wykorzystała nową instalację do edukowania z zakresu energetyki i ekologii, bo uczniowie realizują tu własne projekty na temat termomodernizacji.

Idź do oryginalnego materiału