60 milionów złotych na innowacje w żywności i żywieniu – NCBR ogłasza II konkurs NUTRITECH

20 godzin temu
Czas1 min

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) uruchamia drugi konkurs w ramach Programu rządowego NUTRITECH, przeznaczając 60 milionów złotych na projekty z obszaru innowacyjnych rozwiązań żywieniowych. Nabór wniosków rozpocznie się 25 kwietnia i potrwa do 25 lipca 2025 roku. O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa z sektora MŚP oraz jednostki naukowe.

Głównym celem programu jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia do roku 2030, przy jednoczesnym uwzględnieniu zasad zrównoważonego rozwoju.

„Jestem przekonany, iż Polska ma szansę na umocnienie swojej pozycji w segmencie zdrowej żywności i żywienia, a innowatorzy mają do odegrania w tym procesie bardzo istotną rolę” – podkreśla prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR.

Wnioski składane w konkursie muszą obejmować temat wiodący: „Nutrigenomika i biomedycyna jako narzędzie wspierające walkę z przewlekłymi chorobami niezakaźnymi” oraz jeden z dwóch tematów uzupełniających: „Żywność w leczeniu i zapobieganiu chorobom” lub „Aspekty technologiczne i gospodarcze prawidłowego żywienia”.

W ramach obszaru wiodącego NCBR oczekuje opracowania możliwych do wdrożenia i komercjalizacji produktów i rozwiązań technologicznych, które wykorzystają wiedzę z dietetyki, medycyny, nutrigenomiki oraz biomedycyny. Celem jest prawidłowe odżywianie zarówno osób chorych, jak i zdrowych oraz tych z predyspozycjami do wystąpienia chorób cywilizacyjnych.

Konkurs kładzie nacisk na wyzwania stojące przed producentami i dystrybutorami żywności, takie jak niska jakość gleb, niedobory wody oraz zmiany klimatu. Istotne jest prowadzenie badań nad rozwiązaniami dotyczącymi zmniejszenia zużycia substancji szkodliwych, gospodarki cyrkularnej czy weryfikacji autentyczności zdrowej żywności.

O dofinansowanie mogą ubiegać się konsorcja składające się z co najmniej jednego przedsiębiorstwa MŚP oraz co najmniej jednej jednostki naukowej, przy czym liderem musi być przedsiębiorstwo. Maksymalna liczba podmiotów w konsorcjum to cztery. Kwota dofinansowania na pojedynczy projekt wynosi od 2 do 20 milionów złotych.

W ramach pierwszej edycji konkursu NUTRITECH innowatorzy opracowują już m.in. napój wspomagający leczenie zespołu jelita drażliwego, innowacyjne płatki śniadaniowe z dodatkiem skrobi opornej RS3, wysokobiałkowe pasty warzywne oraz owocowo-warzywne produkty prozdrowotne wzbogacone w składniki bioaktywne.

Idź do oryginalnego materiału