Przy ul. Niepodległości 4 stanęło dzisiaj 6 nowych drzew. Posadzili je seniorzy z Klubu Seniora działającym przy Centrum Usług Społecznych, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i dzieci z przedszkola nr 4. W ten symboliczny sposób świdniczanie zamanifestowali przywiązanie do idei ochrony środowiska i powiększania zasobów zieleni na terenie naszego miasta. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „ZasadźMy 550 drzew”, który jest elementem obchodów 550 rocznicy powstania województwa lubelskiego. Akcja sadzenia drzew zostanie przeprowadzona w pięciu miastach Lubelszczyzny, a Świdnik ją zapoczątkował.
– Patrząc na przekrój wiekowy uczestników tego wydarzenia, od przedszkolaków po seniorów, cieszy mnie, iż akcja, którą zainicjował urząd marszałkowski, znalazła taki podatny grunt. Dzisiaj w Świdniku sadzimy drzewa wyjątkowe, bo rajskie jabłonie. Nie mogę się doczekać ich widoku za kilka lat, kiedy podrosną. Chcę podziękować wszystkim ,którzy się w nią włączyli, a szczególnie Urzędowi Miasta Świdnik i fundacji Pszczoły i Drzewa reprezentowanej przez jej Gargamel Anetę Ptaszyńską – mówił Daniel Pyda, dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego.
Błażej Maciorowski z Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie wyjaśnił, iż jabłonie są najbliżej spokrewnione z różami, przez co należą do rodziny różowatych. Dzieci dowiedziały się, również, iż jabłko należy zjeść w całości, ze skórką, pod którą kryje się najwięcej witamin i z pestkami zawierającymi pektynę. W trakcie warsztatów dla dorosłych opowiadał o symbolice i wierzeniach związanych z drzewami, które w tradycji ludowej, ściśle związanej z przyrodą, odgrywały ogromną rolę. Mówił o ich zdrowotnych i energetycznych adekwatnościach, zastosowaniu jako sposób komunikacji, ewolucji, jaką przechodzi drzewostan naszego kraju w wyniku przemian cywilizacyjnych i klimatycznych.
W czasie gdy dorośli rozmawiali o drzewach, najmłodsi uczestnicy wydarzenia rozpoczęli swoje warsztaty od spaceru po okolicy. Dzieci zbierały liście, między innymi, kasztanowca, brzozy czy klonu. Później jesienne zbiory posłużyły do przygotowania prac plastycznych. Prowadząca spotkanie, Aleksandra Wołodźko, przekazała też cenną wiedzę na temat drzew, które można spotkać w mieście. Warsztaty zakończyły się przejściem ścieżki sensorycznej. Została ona przygotowana, zgodnie z ekologicznym charakterem wydarzenia, z darów natury – kasztanów, liści, żołędzi, siana i gałązek.