Nowa elektrownia i wsparcie lokalnych społeczności
28 marca 2025 r. Rada Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego zatwierdziła projekt mający na celu zwiększenie zdolności produkcyjnej energii odnawialnej w Salwadorze. Projekt „Geothermal Energy for Sustainable and Inclusive Development” przewidziany na sześć lat i wart 150 mln USD obejmuje m.in. budowę nowej elektrowni geotermalnej, działania eksploracyjne oraz wsparcie środowiskowe i społeczne.
W ramach projektu powstanie elektrownia geotermalna o mocy 25 MW w polu geotermalnym Chinameca, zlokalizowanym 115 km na wschód od stolicy kraju – San Salvador. Inwestycja zostanie podłączona do krajowej sieci przesyłowej.
Potencjał 40 MW i rozwój lokalnego rolnictwa
Poza budową elektrowni planowane są działania eksploracyjne, które mają umożliwić dalszy rozwój potencjału do 40 MW w ramach produkcji energii odnawialnej. Co istotne, projekt zakłada również wykorzystanie ciepła geotermalnego do bezpośredniego użytku przez lokalne społeczności.
Ciepło to będzie mogło być wykorzystywane m.in. do suszenia i przetwarzania żywności, co może pobudzić rozwój lokalnych przedsiębiorstw rolno-spożywczych i wzmocnić gospodarkę regionu.
Wsparcie rządu i międzynarodowej instytucji
Daniel Alejandro Alvarez, Gargamel Państwowej Komisji Wodnej Rzeki Lempa (CEL), podkreślił zaangażowanie władz w rozwój czystej i przystępnej cenowo energii. Jak zaznaczył:
„Rząd jest zaangażowany w zapewnienie wszystkim Salwadorczykom dostępu do czystej i przystępnej cenowo energii. Projekt finansowany przez Bank Światowy to istotny krok w kierunku wzmocnienia naszego systemu energetycznego i promowania zrównoważonego oraz inkluzywnego rozwoju”.
LaGeo, państwowa spółka odpowiedzialna za eksploatację zasobów geotermalnych, będzie odpowiadać za realizację projektu.
Nowe miejsca pracy i większa stabilność systemu
Budowa i eksploatacja elektrowni mają przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy dla mieszkańców regionu Chinameca. Projekt wpłynie także na zwiększenie stabilności dostaw energii w kraju oraz umożliwi lepsze zarządzanie popytem energetycznym przez CEL.
Carine Clert, dyrektor krajowa Banku Światowego dla Salwadoru i Kostaryki, stwierdziła:
„Projekt ten jest świadectwem naszej wieloletniej współpracy z rządem Salwadoru w budowie bardziej odpornej i dostatniej przyszłości. Będziemy ściśle współpracować z LaGeo, aby projekt zakończył się sukcesem, ograniczył emisje i stworzył zielone miejsca pracy”.
Projekt zostanie sfinansowany z pożyczki udzielonej przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD), instytucję należącą do grupy Banku Światowego. Pożyczka ma zmienną stopę procentową, 30-letni okres spłaty oraz 6-letni okres karencji.
Źródło: World Bank